POZNAJ MNIE
Szyk to wieś w powiecie limanowskim województwa małopolskiego, w gminie Jodłownik. Najważniejszym zabytkiem miejscowości jest drewniany kościół parafialny, który znajduje się na Szlaku Architektury Drewnianej w województwie małopolskim. Świątynię można zwiedzać jeszcze do końca sierpnia. Na zwiedzającego czeka pani przewodnik, która ciekawie opowiada o kościele w Szyku. Zapraszam do zapoznania się z historią tego niezwykłego obiektu.
Otóż parafia w Szyku powstała w wieku XIV. Kościół, który zachował się do dziś, został wzniesiony w roku 1633. Do jego budowy użyto elementów wcześniejszej świątyni z pierwszej połowy XVI stulecia. Jest to późnogotycka budowla, unikat na skalę ogólnopolską. Obiekt był trawiony przez pożary, przez co kilkakrotnie przebudowywano go.
W wieku XX na jednej ze ścian odsłonięto renesansowe malowidła, które przedstawiają św. Stanisława oraz Najświętszą Marię Pannę.
Na stronie parafialnej można przeczytać, iż „…Ołtarz główny rokokowy z 2. połowy XVIII w. z bramkami i ustawionymi nad nimi rzeźbami śś. Piotra i Pawła. W polu środkowym umieszczony jest malowany na desce późnogotycki obraz z 1. połowy XVI w. Przedstawia on Matkę Bożą z Dzieciątkiem w promienistej mandorli oraz Trójcę Świętą w rzadkim typie „Pietas Domini”, czyli Bóg Ojciec z martwym Chrystusem na kolanach. Obraz ten jest dziełem anonimowego malarza, zwanego jako Mistrz Tryptyku z Szyku i stanowił dawniej część środkową tryptyku. Na zasuwie znajduje się barokowy obraz św. Barbary z 2. połowy XVII w. a w zwieńczeniu obraz bł. Salomei z XVIII w….”.
W świątyni znajduje się renesansowa chrzcielnica z lat osiemdziesiątych XVI stulecia. Ambona jest rokokowa. Organy z początku XX wieku.
Wypadałoby też dodać, że na strychu kościoła w Szyku mieszkają nietoperze.
Warto zwiedzić kościół w Szyku, to ciekawy obiekt na mapie woj. małopolskiego.
Zdj. Andrzej Pietruszka, sierpień br.
Niewątpliwie ciekawy obiekt drewnianej architektury sakralnej. Piękna świątynia. Przetrwała dużo przeróbek i stylów, ale zachowała swój urok. Przede wszystkim to gontowe ściany i malowidła na drewnie.
Małopolska to najbogatszy na drewniane świątynie region w Polsce. Prawdziwa perła na mapie szlaków drewnianych kościołów.
Oprócz tego pochwalną jest działalność na rzecz ochrony świata zwierząt, w danym przypadku nietoperzy. Widocznie jest tu przyjazne dla nich otoczenie.
Miejscowość ma swój szyk i to nie tylko z nazwy!