POZNAJ MNIE
Zielonki to bardzo duża wieś w powiecie krakowskim, w północnej części województwa małopolskiego, siedziba gminy Zielonki. Najważniejszym zabytkiem omawianej miejscowości jest gotycko-renesansowy kościół pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny. Budowla została wzniesiona w pierwszej połowie XVI stulecia. Świątynia powstawała etapami. Prezbiterium pochodzi z roku 1533. Zostało one wybudowane przez krakowskiego muratora Jakuba Żura oraz Kaspra Simona, kamieniarza. Nawa główna (1538) jest dziełem Jana Kapinosa oraz Jana Bocheńczyka. W opisywanej świątyni zachowało się gotyckie wejście do zakrystii, które posiada ciężkie, kute drzwi. Nieopodal owego wejścia można podziwiać renesansowe tabernakulum, które uważane jest za najcenniejszy zabytek tego kościoła. Wykonano je z kamienia w roku 1533 przez Kaspra Simona. Stalle, znajdujące się w prezbiterium, również są renesansowe. Są one bogato dekorowane oraz idealnie wpisują się w wystrój wewnętrzny tej budowli. W wieku XX do kościoła dobudowano kaplicę (w stylu modernistycznym). Natomiast od strony zachodniej przybudowano modernistyczne pomieszczenie, które pełni rolę chóru i jest swoistym wydłużeniem tego kościoła. Jest to jednocześnie główne wejście do świątyni. Jedno z bocznych wejść do obiektu posiada gotyckie drzwi. Budowla zachowała schodkową fasadę, jest to typowy element gotyckich kościołów. Prezbiterium posiada gotyckie sklepienie. Ołtarze są barokowe. Okna świątyni są raczej renesansowe. Kościół w Zielonkach to ciekawy obiekt na mapie turystycznej województwa małopolskiego. Warto go zobaczyć!
Tekst na podstawie broszury „Szlak renesansu w Małopolsce”, wydana przez władze województwa małopolskiego.
Foto Andrzej Pietruszka, 17.11.2024 r.
Kościół w Zielonkach koło Krakowa to zabytkowa świątynia na małopolskim szlaku renesansowym, która zachwyca swoją architekturą.
Wnętrze przyciąga uwagę precyzyjnymi zdobieniami, a kolorowe ściany i finezyjne sklepienie nadają świątyni wyjątkowy nastrój na skupienie i modlitwę. Na pewno warto zwiedzić opisany obiekt sakralny! 👏