Podróże Andrzeja

Kościół Pokoju w Jaworze – niezwykłe arcydzieło architektury sakralnej

Jawor to miasto w województwie dolnośląskim, które znajduje się w powiecie legnickim. Jednym z zabytków Jawora jest ewangelicki Kościół Pokoju. Budowę świątyni rozpoczęto w 1654 roku. Architektem omawianej budowli jest Albrecht von Soebisch. W 1655 roku obiekt był gotowy w stanie surowym.

We wnętrzu świątyni znajdują cztery piętra empor. Na pierwszym oraz trzecim piętrze można podziwiać wizerunki herbów oraz siedzib znanych rodów szlacheckich. Autorem większości malowideł na emporach jest Georg Flegel z Kowar.

Bardzo ciekawym elementem wyposażenia jaworskiego Kościoła Pokoju jest siedemnastowieczna barokowa ambona. Jej twórcą jest Mathaus Knote z Legnicy. Ambona ma formę kielichowego kosza i jest zdobiona figurami czterech ewangelistów. W świątyni znajduje się drewniana chrzcielnica z roku 1656. Interesujące są również konfesjonały, które datowane są na wiek XVII. We wnętrzu budowli sakralnej zachowały się rokokowe ławy, krzesła oraz taborety. W 1672 roku powstał ołtarz główny. Jego twórcą jest Martin Steudener z Kamiennej Góry. Fundatorami owego ołtarza była rodzina von Hochberg. Niegdyś w centrum ołtarza znajdował się obraz, który przedstawiał Ostatnią Wieczerzę. W XIX stuleciu jego miejsce zajęło nowe dzieło malarskie „Jezus w Getsemane”. Ołtarz został udekorowany figurami Jana Chrzciciela oraz Mojżesza. W 2002 roku odrestaurowano organy. Powstały one w 1855 roku, a ich autorem jest Andreas Lummert.

Wokół Kościoła Pokoju znajduje się park, gdzie pierwotnie był cmentarz ewangelicki. Zlikwidowano go w 1972 roku. W grudniu 2001 roku świątynię wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W Kościele Pokoju w Jaworze od maja do września odbywają się Jaworskie Koncerty Pokoju.

Zwiedzanie Kościoła Pokoju w Jaworze:

kwiecień – październik:

poniedziałek-sobota w godz. 10.00 -17.00

niedziela w godz. 12.00 – 17.00

listopad –marzec i w innych terminach po uprzednim zgłoszeniu telefonicznym

www.kosciolpokojujawor.pl

strona facebook: Facebook.com/Ewangelicki Kościół Pokoju

Zdjęcia Andrzej Pietruszka