Kościół pw. św. Marcina w Nowym Mieście (Przemyskim) na Ukrainie

Nowe Miasto to wioska, która znajduje się w rejonie starosamborskim (po reformie administracyjnej w rejonie samborskim) obwodu lwowskiego na Ukrainie. Osada usytuowana jest nieopodal granicy polsko – ukraińskiej.

Na Ziemi Lwowskiej znajduje się wiele zabytków architektury sakralnej, które świadczą o obecności Polaków na tych terenach. Jedne kościoły przetrwały do naszych czasów w stanie nienaruszonym, inne zaś po upadku ZSRR zostały odbudowane czy odnowione, a niektóre są, niestety, w kompletnej ruinie po dzień dzisiejszy. Jednym z symboli polskości w okolicach Lwowa jest kościół parafialny w Nowym Mieście. Jest to okazała gotycka budowla, która jest jedną z ważniejszych pamiątek przeszłości na Lwowszczyźnie. Ogólnie rzecz ujmując, kościoły katolickie w dużej mierze są do dnia dzisiejszego ostoją polskości na Kresach Wschodnich, które znalazły się poza Polską po drugiej wojnie światowej.

O Nowym Mieście napisałem artykuł: https://kuriergalicyjski.com/rozmaitosci/4326-krotka-opowiesc-o-nowym-miescie. Zapraszam serdecznie do przeczytania mojego reportażu. Natomiast dziś zamieszczę na blogu kilka fotografii, które przedstawiają kościół w Nowym Mieście.

Fasada kościoła w Nowym Mieście. Rok 2018.
Wnętrze kościoła. Rok 2018.
Kościół od strony północnej. Rok 2018.
Ołtarz główny. Boże Narodzenie 2019.
Szopka 2019.
Widok w stronę chóru. Wigilia Bożego Narodzenia roku 2019.
Grudzień 2013 rok.
Grudzień 2012.

Dodatkowe informacje:

Msze święte w niedzielę: w języku polskim o 12.00 (11.00 czas polski)

Autor zdjęć Andrzej Pietruszka

Autor: Andrzej Pietruszka