Klasztor w Hebdowie, małopolskie

Hebdów to wieś w województwie małopolskim, w powiecie proszowickim, w gminie Nowe Brzesko. Osada usytuowana jest około 35 km na północny-wschód od Krakowa. Do najważniejszych zabytków należy zaliczyć dawny zespół klasztorny norbertanów, nad którym obecnie pieczę sprawują pijarzy. Kościół klasztorny pochodzi z XIII-XVIII w., pierwotnie wczesnogotycki, potem wielokrotnie przebudowywany, obecnie reprezentuje styl barokowy. Klasztor powstał w XVII w., jest on otoczony krużgankami. Do zespołu klasztornego należałoby również zaliczyć spichlerz oraz piękny ogród. Zapraszam na fotograficzny spacer po obiekcie.

Przy opactwie działa ośrodek rekolekcyjny, można wynająć pokoje. Tereny wokół klasztoru są przepiękne, nieopodal płynie rzeka Wisła. To idealne miejsce na spacer! Ze wzgórza klasztornego można podziwiać Tatry, mój telefon niestety nie uchwycił tych cudnych widoków. Warto przyjechać do Hebdowa, dla mnie ta miejscowość to prawdziwe odkrycie.

Zdjęcia Andrzej Pietruszka, 2 stycznia 2022 r.

Autor: Andrzej Pietruszka

Dodaj komentarz

Jeden komentarz

  • LP

    Zabytkowy kościół z pięknym wnętrzem. Bogato ozdobione sklepienie, ciekawy ornament nad drzwiami. Szkoda tylko, że na pewno mało pozostało z pierwotnego wyglądu świątyni w skutek licznych rekonstrukcji?!