Podróże Andrzeja

Kamienica „Pod św. Teklą”/Muzeum Farmacji UJ w Krakowie, małopolskie

W kamienicy „Pod św. Teklą” przy ulicy Floriańskiej obecnie mieści się Muzeum Farmacji UJ. Historia obiektu sięga jednak dalekich czasów. Otóż omawiany budynek powstał w wieku XV, lecz gruntownie przebudowano go w XVIII stuleciu oraz w drugiej połowie XIX (z tamtego okresu pochodzi fasada). W XVI stuleciu właścicielem kamienicy był Paweł Zutter. Pierwotnie nazywaną ją Zutterowską (na cześć zarządcy budowli). W okresie późniejszym budynek był w posiadaniu drobnych rzemieślników. W wieku XIX fasadę budynku przyozdobiono wizerunkiem św. Tekli. Od tamtej pory tę budowlę określa się ją jako „Kamienica pod św. Teklą”. W drugiej połowie XIX stulecia w obiekcie mieszkał Antoni Tessarczyk, który był autorem dzieła o Rzeczypospolitej Krakowskiej. Był on historykiem. W kamienicy zachowało się kilka portali gotyckich.

Kamienica „Pod św. Teklą” (środkowy budynek)

Jak już wcześniej wspominałem, w kamienicy obecnie zlokalizowane jest Muzeum Farmacji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Idea o założeniu takiej placówki zrodziła się na początku ubiegłego wieku. Muzeum powstało z inicjatywy profesorów Wydziału Lekarskiego i Filozoficznego UJ. Dopiero po drugiej wojnie światowej powstały pierwsze zręby Muzeum Aptekarstwa. W placówce zwiedzający może zobaczyć m.in. szkło apteczne, naczynia do produkcji leków, laboratorium. Ponadto można zajrzeć do gabinetu Ignacego Łukasiewicza, twórcy polskiego przemysłu naftowego oraz farmaceuty. Na ekspozycjach zaprezentowano stare księgi, fotografie, przedwojenne opakowania z leków. Turysta może zapoznać się z historią zielarstwa oraz poczytać o właściwościach leczniczych owoców. W podziemiach kamienicy zlokalizowano naczynia, beczki, słoiki, które służyły do produkcji wyrobów farmaceutycznych (podstawą niektórych było na przykład wino, stąd beczki). Na poddaszu muzeum można zobaczyć suszone zioła. Opisywane tutaj muzeum to ciekawe miejsce na mapie Krakowa, często jest ono pomijane przez samych mieszkańców. Warto je zwiedzić!

Gotycki portal

Informacje na podstawie książki „Nietypowy przewodnik po Krakowie”, autor Michał Rożek. Foto Andrzej Pietruszka, październik br.