Kamienica pod Gruszką w Krakowie, małopolskie

Dawna stolica Polski posiada wiele zabytkowych budynków, niektóre z nich mają po kilkaset lat. Jednym z takich obiektów na mapie Krakowa jest Kamienica pod Gruszką. Budowla usytuowana jest przy ulicy Szczepańskiej 1 na Starym Mieście (róg Szczepańskiej i Sławkowskiej). Kamienica znajduje się również niedaleko rynku krakowskiego. Historia budynku sięga zamierzchłych czasów. W wieku XIV obiekt należał do rodziny Morsztynów. Jedna z legend głosi, iż to właśnie w tym budynku spotykała się królowa Jadwiga z Wilhelmem Rakuskim. Rakuski ukrywał się w tej kamienicy przed Władysławem Jagiełłą (miało to miejsce w roku 1386). Królowa Jadwiga była zakochana w Wilhelmie. Natomiast Jagiełło został narzucony jej tak na prawdę odgórnie. W tym przypadku większą rolę odegrała polityka, niż prywatne sympatie i uczucia. Jagiełło pochodził z Litwy, która dla Jadwigi była obca kulturowo. Bliżej jej było do kultury rycerskiej, którą reprezentował właśnie Wilhelm. To on był dla niej całym życiem, lecz los chciał inaczej.

Pod koniec wieku siedemnastego kamienica ta należała do Andrzeja Żydowskiego, sędziego krakowskiego. To właśnie on zlecił przebudowę dwóch sal na piętrze. Rzeźbiarz Baltazar Fontana (pochodził z Mendrisio, terytorium Szwajcarii) nałożył na gotyckie sklepienie stiuki. Udekorował je również girlandami kwiatowymi. W dziele Fontany można dostrzec liczne alegorie: Muzyki, Architektury, Rzeźby oraz Malarstwa. Rozwiązania, które zastosował w tamtym czasie wyżej wymieniany rzeźbiarz, wywołują duży zachwyt. Pomieszczenie, gdzie znajduje się gotyckie sklepienie z przeróbkami, nazywane jest Salą Fontany. W tej auli odbywają się spotkania pisarzy polskich. Na piętrze znajduje się również restauracja „Pod Gruszką”. Kamienica ta jest ciekawym obiektem na mapie turystycznej grodu Kraka.

Gotyckie sklepienie z dekoracjami Fontany

Wnętrze restauracji „Pod Gruszką”

Informacje na podstawie książki „Nietypowy przewodnik po Krakowie”, autor Michał Rożek. Foto Andrzej Pietruszka, wrzesień-październik 2024.

Autor: Andrzej Pietruszka

Dodaj komentarz

Jeden komentarz

  • LP

    Jest co zwiedzić. Przepiękna kamienica, oryginalna, do tego z historią i to nie byłe jaką: o kobiecie, która zasłynęła jako król. Czy wszystko wiemy o jej życiu prywatnym, nie ma pewności.
    Chociaż zawsze lubimy coś z legendy…
    Cudne sklepienie, majestatyczne, czuć powiew dawnych wieków i tradycji architektonicznych. Stylowe wnętrze. Naprawdę warto zwiedzić ten zakątek Krakowa.