POZNAJ MNIE
Ulica Kanonicza to jedna z najstarszych ulic Krakowa. Usytuowana jest ona u podnóża Wawelu. Wzdłuż omawianej ulicy znajdują się zabytkowe kamienice, które mają po kilkaset lat. Jedną z nich jest kamienica pod numerem 7, inaczej jest ona określana jako Pałac Jana Karnkowskiego. Dom ten powstał w drugiej połowie wieku XIV, a jego fundatorem był kanonik Nawoj z Tęczyna. Tamte czasy pamięta niewielkie zamurowane okienko, które znajduje się na parterze fasady opisywanej budowli. Kamienicę przebudowano po pożarze w roku 1455. W tamtym okresie powstały piwnice oraz ułożono ceramiczną posadzkę na pierwszym piętrze. W roku 1504 dom ten przekształcono. W roku 1523 budowlę ponownie przebudowano, inicjatorem owych prac był kanonik Jan Karnkowski. W tamtym czasie powstały gotycko-renesansowe okna pierwszego piętra oraz zrealizowano projekt portalu wejściowego wraz z bramą.
Pod koniec XVI stulecia od strony dziedzińca powstała galeria arkadowa. Wtedy też nadbudowano drugie piętro, które pierwotnie było drewniane. W wieku XVII przebudowano je na murowane. W latach 1756-78 miała miejsce dekoracja stropów na pierwszym piętrze. W wieku XIX dokonano poważnych przekształceń wnętrz, na przykład gotycką posadzkę przykryto drewnianą podłogą.
W 1907 roku Zbigniew Hendel wyremontował omawiany dom. Odkrył też on gotycko-renesansową kamieniarkę, którą umieścił na jednej ze ścian klatki schodowej. W latach 1975-79 miała miejsce restauracja tej budowli. Warto też zwrócić uwagę na zrekonstruowane gotyckie wrota (oryginał z XVI stulecia). Nad portalem wejściowym znajduje się następujący napis: „Dominus audiutor meus et protector meus” („Pan wspomożycielem moim i obrońcą moim”, tekst pochodzi z Psalmu I 17,27).
Na parterze znajduje się obecnie restauracja. Natomiast na pierwszym piętrze siedzibę swoją ma Stowarzyszenie Pisarzy Polskich Oddział Kraków. Omawiana budowla to ciekawy obiekt na mapie Krakowa, który warto zobaczyć.
Info na podstawie książki „Przewodnik po zabytkach Krakowa” autorstwa Michała Rożka.
Foto Andrzej Pietruszka, listopad 2024 roku.
Kamienica przy ulicy Kanoniczej w Krakowie, która swoją nazwę zawdzięcza kanonikowi Janowi Karnkowskiemu, to prawdziwa perła architektury. Fasada budynku zachwyca eleganckimi detalami, a jej historia sięga średniowiecza, co czyni go ważnym świadectwem przeszłości. Ulica Kanonicza, na której się znajduje, sama w sobie jest niezwykle malownicza, pełna zabytkowych kamienic i budynków. Wnętrze kamienicy odzwierciedla bogactwo i piękno. Zachowały się tu liczne detale architektoniczne. Szczególnie interesujące są polichromie i fragmenty oryginalnych malowideł ściennych. Warto zwrócić uwagę na reprezentacyjne pomieszczenia, które na pewno służyły niegdyś do przyjmowania gości, oraz na elementy świadczące o doskonałym guście projektujących. Całość wnętrza w harmonijny sposób łączy historię z atmosferą owej epoki.
👌🤗👏