Gorysławice k. Wiślicy

Poprzednia relacja była o Wiślicy. Dzisiaj przenosimy się do Gorysławic – wioski, która bezpośrednio graniczy z Wiślicą. W Gorysławicach znajduje się bardzo ciekawy zabytek architektury sakralnej, a mianowicie gotycki kościół pw. św. Wawrzyńca. Pierwotnie był to kościół drewniany, który został wybudowany w roku 1326. Budowę obecnego murowanego kościoła zakończono w 1535 roku. Inicjatorem wzniesienia owej budowli był ks. Józef Daniłowicz. W II połowie XVII wieku do świątyni dobudowano barokową kaplicę z kopułą. Jej fundatorami byli Wojciech i Anna Żelazowscy.

W prezbiterium znajduje się sklepienie sieciowe z kamiennymi zwornikami, które dekorowane są herbami Janina, Odrowąż oraz Adbank. We wnętrzu świątyni są trzy barokowe ołtarze: dwa boczne i jeden główny. W ołtarzu głównym znajduje się siedemnastowieczny obraz, który przedstawia św. św. Wawrzyńca i Szczepana. W prezbiterium oraz nawie budowli częściowo zachowały się gotyckie malowidła. W świątyni znajduje się również XVI-wieczna belka tęczowa z postacią Chrystusa wiszącego na krzyżu.

Z tablicy informacyjnej, która znajduje się obok świątyni, można przeczytać, że niedawno odrestaurowano dwa boczne ołtarze oraz figury, znajdujące się na belce tęczowej. Kościół w Gorysławicach jest znakomitym przykładem architektury gotyckiej w Polsce. Świątynię warto zwiedzić, gdyż jest bardzo piękna! Szkoda, że nie miałem okazji być w środku budowli, ale mam nadzieję, że kiedyś mi się to uda!

http://polskaniezwykla.pl/web/gallery/photo,539695.html

Tekst (na podstawie tablicy informacyjnej obok kościoła) i zdjęcia (oprócz ostatniego) Andrzej Pietruszka, 8 kwietnia 2020 roku

Autor: Andrzej Pietruszka