Dwór w Krakowie-Sidzinie

Sidzina znajduje się w południowej części Krakowa, przy drodze oraz linii kolejowej do Zakopanego. Jednym z najcenniejszych zabytków tej dzielnicy grodu Kraka jest dwór. Na stronie „Polskie Zabytki” można przeczytać, że jest to „Dwór z 1 poł. XIX w. Majątek w Sidzinie bardzo często zmieniał właścicieli. Do II połowy XVIII wieku zarządzali nim profesorowie z Akademii Krakowskiej. Po rozbiorach Polski właściciele majątku zmieniali się już bardzo często. W roku 1917 dobra zakupiła rodzina Czyżewskich i w ich rękach dwór oraz cały majątek pozostawały do czasu wywłaszczenia. Po wojnie i parcelacji w budynku dworu mieściło się kilka instytucji m.in. szkoła, świetlica ZMW, magazyny. Do rąk prywatnych dwór, wraz z przyległym parkiem, powrócił w latach 80-tych i stan ten trwa do dzisiaj…”.

Ze względu na to, że obiekt jest w rękach prywatnych, dostęp do niego jest utrudniony. Budynek można podziwiać z daleka.
Zdjęcia A. Pietruszka, ósmy sierpnia 2021 roku.
Autor: Andrzej Pietruszka

Dodaj komentarz

Jeden komentarz

  • LP

    Prawdziwy dworek zaściankowy. Jest w rękach prywatnych, może dla tego zadbany. Z drugiej strony miałby być jakiś dostęp do zwiedzania, ale cóż, gospodarz- pan. 👍