POZNAJ MNIE
Kamienica ta powstała przed rokiem 1370. W roku 1455 budowla została zniszczona przed pożar. W latach 1455-1504 kamienicę rozbudowano. Pomiędzy rokiem 1539 a 1560 obiekt ponownie przebudowano. W tamtym okresie piętro oraz parter przyozdobiono arkadowymi loggiami. Warto też dodać, iż opisywana kamienica pierwotnie była piętrowa. W XVI stuleciu w domu tym zorganizowano kaplicę świętego Stanisława. Jej ciekawym elementem jest tablica erekcyjna z roku 1586. Kaplica znajduje się na drugim piętrze. W roku 1768 obiekt mocno ucierpiał podczas konfederacji barskiej. Wtedy też zamurowano krużganki. W latach 1778-1790 za przyczyną kanonika Jana Kantego Wodzickiego kamienicę przebudowano w stylu klasycystycznym. Legenda głosi, iż w domu tym mieszkał święty Stanisław. Natomiast w latach 1953-58 w kamienicy mieszkał Karol Wojtyła, późniejszy papież. W roku 1994 w obiekcie zorganizowano Muzeum Archidiecezjalne Kardynała Karola Wojtyły. Jest to nieliczna z kamienic przy ulicy Kanoniczej, którą można, a nawet trzeba zwiedzić.
Informacja na podstawie książki „Nietypowy przewodnik po Krakowie”, autor Michał Mrożek. Foto Andrzej Pietruszka, listopad 2024 roku.
Kamienica wyróżnia się nie tylko swoją architekturą, ale także wyjątkowym wnętrzem. Szczególną uwagę przykuwa bogato zdobiony sufit z malowidłami, które stanowią przykład mistrzowskiego rzemiosła twórców. Te detale artystyczne nadają przestrzeni niezwykłego charakteru i są świadectwem dawnej świetności tego miejsca. Warto je zobaczyć, by poczuć ducha epoki i docenić kunszt dawnych artystów. Kamienica Stanisława to jeden z ciekawszych przykładów architektury, ponieważ budowla ma też kilka oryginalnych elementów architektonicznych, w tym figury, które pełnią zarówno funkcje dekoracyjne, jak i symboliczne, posiadają nie tylko walory estetyczne, ale i nutkę tajemniczości. Umieszczone na wyższych kondygnacjach lub w niszach, są szczegółem dekoracyjnym, zewnątrz nadając budynkowi niepowtarzalny charakter.
Dom św. Stanisława to obowiązkowy punkt dla miłośników historii i sztuki. 👌