Chroberz, świętokrzyskie

W osadzie Bolesława Chrobrego

Ponownie przenosimy się do województwa świętokrzyskiego. Zapewne jest to ostatnia w tym roku relacja z tego regionu Polski. Bohaterem dzisiejszego artykułu będzie wioska Chroberz. Jest to miejscowość, która znajduje się w gminie Złota, w powiecie pińczowskim, nad rzeką Nida. Chroberz jest jedną z najstarszych osad w województwie świętokrzyskim. Najbardziej wiekowym zabytkiem miejscowości jest gotycko – renesansowy kościół. Ciekawie prezentuje się również pałac Wielkopolskich oraz przyległy do niego park. W Chrobrzu warto też zwiedzić ruiny gorzelni. Uroku osadzie dodaje malownicza rzeka Nida. Miejscowość zwiedziłem na początku grudnia br. Pogoda była słoneczna, ale było dość zimno. Chłód zwiastował zapewne to, że będzie zmiana pogoda. I tak się stało. Już wieczorem tego samego dnia przyszła zima z prawdziwego zdarzenia. Zaczął padać biały, puszysty śnieg. Zdjęcia z Chrobrza będą jednak jesienne. Są to kadry, na których zapewne można podziwiać ostatnie uroki tegorocznej jesieni. Zapraszam na spacer po wiosce Chroberz.

Nazwa Chroberz

Nazwa osady pochodzi od króla Bolesława Chrobrego (ściślej od jego przydomka), który wracając z wyprawy kijowskiej, zatrzymał się właśnie w Chrobrzu, ażeby odpocząć. Podczas pobytu na omawianym terenie władca ten kazał założyć warownię na wysokim brzegu nad rzeką Nida. To właśnie na cześć Chrobrego nazwano Chroberz. Bolesław Chrobry = Chroberz.

Urocza rzeka Nida

W XIII i XIV wieku w Chrobrzu odbywały się liczne wiece. W osadzie wzniesiono również warownię. Nie dotrwała jednak do czasów obecnych. Miejscowość była w posiadaniu Tęczyńskich. Nieco później przeszła w ręce Tarnowskich, którzy wybudowali świątynię oraz pałac. Pod koniec XVI stulecia właścicielami wioski zostali Myszkowscy, którzy przyczynili się do rozbudowy pałacu. Od XVIII stulecia wieś była własnością Wielkopolskich. Pałac, który dotrwał do dziś, był właśnie wybudowany za czasów margrabiego Aleksandra Wielkopolskiego.

Pałac Wielkopolskich

Budowlę wzniesiono według projektu Henryka Marconiego w latach 50. XIX stulecia. Obecnie w pomieszczeniach mieści się Ośrodek Dziedzictwa Kulturowego i Tradycji Rolnej Ponidzia.

Kaplica dworska

Ruiny gorzelni Wielkopolskich

Gotycko-renesansowy kościół pw. Wniebowzięcia NMP oraz Jana Kantego, 1550

Widoki na okolicę

Warto przyjechać do Chrobrza!

Zdjęcia Andrzej Pietruszka, piątek 9 grudnia 2022 roku. Informacje zaczerpnąłem z przewodnika „Świętokrzyskie od Łysogór po Ponidzie” autorstwa Mirka i Magdy Osip-Pokrywki, Kielce 2018. Bardzo polecam tę publikację, jest ciekawie napisana. Jest to najlepszy, moim zdaniem, przewodnik po świętokrzyskiem.

Autor: Andrzej Pietruszka