Bolechowice, powiat krakowski

Bolechowice to wieś w powiecie krakowskim województwa małopolskiego. Osada znajduje się w gminie Zabierzów. Do najważniejszych zabytków omawianej wioski należy zaliczyć następujące obiekty: kościół parafialny, dwór oraz fragment muru dawnej stajni dworskiej.

Kościół parafialny Świętych Apostołów Piotra i Pawła

Najstarsza część świątyni (prezbiterium) powstała w roku 1393. Fundatorem budowli jest biskup Piotr Wysz. Nawa kościoła pochodzi z XV wieku, lecz przebudowano ją w XVII stuleciu. Natomiast na początku XX wieku wydłużono ją. W tamtym okresie powstała wysoka wieża kościelna z zegarem.

Dwór (XVIII wiek), styl klasycystyczny

Obecnie dworek należy do rodziny Janusza Roszki (1932 – 1995), który był reporterem i prozaikiem. Roszko zakupił obiekt w roku 1974, poddając go gruntownej restauracji. Budowla jest niedostępna dla zwiedzających. Dworek otacza duży park. Nie zachowały się do dnia dzisiejszego zabudowania gospodarcze. Obecnie można podziwiać jedynie mury dawnej stajni. Drewniany spichlerz został przeniesiony do skansenu w Krakowie – Krzesławicach.

Fragmenty murów dawnej stajni dworskiej

W parku w centrum osady

W centrum osady

 

Nieopodal osady można podziwiać malowniczą Dolinę Bolechowicką, gdzie znajdują się dużych rozmiarów skały. Dolinę planuję zwiedzić w przyszłości.

Zdjęcia Andrzej Pietruszka, 21 listopada 2020. Informacje na podstawie tablicy informacyjnej w Bolechowicach.

 

Autor: Andrzej Pietruszka

Dodaj komentarz

1 komentarz