Barwałd Dolny i okolice, małopolskie

Barwałd Dolny to wieś w powiecie wadowickim województwa małopolskiego. Osada znajduje się na pograniczu Pogórza Wielickiego i Beskidu Makowskiego. Wieś usytuowana jest przy drodze krajowej z Krakowa do Wadowic oraz przy linii kolejowej Kalwaria Zebrzydowska Lanckorona – Bielsko-Biała. Barwałd Dolny leży zatem w zachodniej części województwa małopolskiego.

W drugiej połowie XV stulecia Barwałd jest wymieniany w kronice Liber beneficiorum, której autorem jest oczywiście znany dziejopisarz Jan Długosz. Nieopodal Barwałdu Dolnego znajduje się Barwałd Średni oraz Barwałd Górny. W omawianej osadzie najważniejszym zabytkiem jest drewniany kościół św. Erazma z XVIII wieku, aczkolwiek jego wieża jest szesnastowieczna. We wnętrzu świątyni można zobaczyć barokowe ołtarze, figurę NMP, gotycki krucyfiks czy też piękne malowidła.

Kościół św. Erazma w Barwałdzie Dolnym na zdjęciach

Dworzec kolejowy w Kleczy Górnej, czasy zaboru austriackiego

Zdjęcia Andrzej Pietruszka, 10 lipca 2022

Autor: Andrzej Pietruszka

Dodaj komentarz

Jeden komentarz

  • LP

    Nazwa miejscowości odbiera się chyba obco, trudna raczej do wytłumaczenia, chociaż sama osada jest wspominana już w XV w., a mogła powstać i o wiele wcześniej. Z tego punktu widzenia ciekawa by była kwestia wyjaśnienia etymologii i semantyki nazwy Barwałd. No, ale rozumie się, że blog nie ma podstawowym zadaniem roztrzygać wątki językoznawcze, lecz krajoznawcze.
    Kościołów drewnianych pozostało bardzo mało, przedstawiony faktycznie ma piękne wnętrze, przede wszystkim malowidła. Z opisu wynika ciekawa rzecz: najpierw była wybudowana wieża, kościół natomiast później.♡