POZNAJ MNIE
Andrzejówka (przedwojenna nazwa osady Андреївка, Andrejiwka) to dawna łemkowska wioska, znajdująca się w gminie Muszyna w województwie małopolskim. Miejscowość usytuowana jest przy samej granicy polsko-słowackiej oraz przy rzece Poprad. Wioska do drugiej wojny światowej zamieszkiwana była przez Łemków, których ślady obecności w opisywanej osadzie są widoczne do dzisiaj. We wiosce można podziwiać przepiękną połemkowską cerkiew (obecnie kościół rzymskokatolicki), połemkowskie domy, jak również malownicze widoki. Zapraszam do fotorelacji o Andrzejówce. Mam nadzieję, że będzie ciekawie!
Cerkiew została wybudowana w roku 1864. Natomiast pierwsza parafia w Andrzejówce powstała w 1352 roku, ale należała ona do rzymskich katolików. Na przełomie wieku XV i XVI miejscową parafię przejęli grekokatolicy. W gablocie parafialnej można przeczytać, że ” …cerkiew, która przetrwała do dzisiaj jest budynkiem drewnianym i oszalowanym, konstrukcji zrębowej, z wieżą konstrukcji słupowej z izbicą. Cerkiew posiada prostokątne prezbiterium, a od strony zachodniej babiniec ujęty słupami nośnymi, otoczony zachatą. Dach jest namiotowy, z cebulastymi kopułami, kryty blachą. Wieżę wieńczy hełm z latarnią i baniastą kopułą, krytą gontem. W centrum wieży znajduje się dzwon z 1691 roku. Wewnątrz cerkiew posiada późnobarokowy ołtarz z XVIII wieku. Widoczne są tutaj nikłe ślady malowanego fryzu arkadowego. Godnym obejrzenia jest również niekompletny już dziś ikonostas z XVIII wieku. Na uwagę zasługują poddane niedawnej konserwacji ikony Matki Boskiej i św. Mikołaja, umiejscowione w dolnej kondygnacji ikonostasu, a także feretrony…”.
Co ciekawe, w świątyni znajdują się bardzo stare młotki, które używano do dzwonienia w przypadku napadu Tatarów oraz w czasie, gdy panowały pożary. Obecnie cerkiew służy miejscowej wspólnocie rzymskokatolickiej. W czasach współczesnych świątynia pełni funkcję pomocniczą sąsiedniej parafii w Miliku. W otoczeniu zabytku rosną stuletnie lipy, które są pomnikami przyrody. Omawiany obiekt sakralny jest zadbany i co najważniejsze zachował swój pierwotny wygląd. Warto podkreślić, że obok kościoła znajduje się cmentarz. Świątynia niewątpliwie cieszy oko mieszkańców Andrzejówki, jak również przybywających tutaj turystów. Wewnątrz świątyni nie miałem okazji być, ale mam nadzieję, że w którąś letnią niedzielę uda mnie się zwiedzić wnętrze tej przepięknej zabytkowej świątyni.
Zabytek zimą wygląda bajeczne. A jak wygląda latem? Też pewnie bardzo piękne. Śnieg nadaje świątyni uroku.
Na fundamencie budynku doczytałem się jedynie słowa ФУНДАТОРЬ, czyli fundator, a druga część napisu jest niestety mało widoczna. Prawdopodobnie chodzi o nazwisko fundatora obiektu bądź właściciela. Oczywistym jest to, jak sam napis wskazuje, że obiekt powstał w roku 1931.
Warto zwiedzić Andrzejówkę.
Zdjęcia Andrzej Pietruszka, 8 lutego 2020 roku. Informacje o cerkwi zaczerpnąłem z gabloty parafialnej.
Pięknie!