Osiek, małopolskie

Osiek to wieś w powiecie oświęcimskim województwa małopolskiego, siedziba gminy Osiek. Do najważniejszych zabytków miejscowości należałoby zaliczyć drewniany kościół pw. św. Andrzeja, nowy kościół oraz pałac. Zapraszam na spacer po Osieku.

Drewniany kościół pw. św. Andrzeja w Osieku

Tę świątynię wybudowano w latach 1538-49 na miejscu poprzedniej. Budowla prezentuje styl późnogotycki w wydaniu śląskim. U schyłku XV stulecia oraz na początku XVII kościół ten był w rękach protestantów. W roku 1907 wybudowano nowy neogotycki kościół. Od tamtej pory świątynia nie spełnia funkcji sakralnych. Planowano nawet ją rozebrać, ale, na szczęście, nie uczyniono tego. We wnętrzu budowli zachowały się malowidła, które datowane są na wiek XVI, XVII oraz XVIII. Ołtarz główny jest barokowy, jest on bogato dekorowany różnego rodzaju elementami. Rokokowa ambona w kształcie łodzi pochodzi z drugiej połowy XVIII stulecia. Świątynię otaczają dęby, które mają po co najmniej pięćset lat. W kościele można podziwiać wóz, na którym przewożono trumnę. Obiekt obecnie pełni funkcję muzealne i jest częścią Beskidzkiego Muzeum Rozproszonego. Zwiedzający może na dużym ekranie multimedialnym poczytać co nieco o historii tejże świątyni. W zakrystii można zobaczyć różnorakie przedmioty związane z kultem religijnym. Świątynia obecnie jest poddawana procesowi restauracji. Aktualnie wymieniany jest dach (gont) w sobotach (pomieszczenie na zewnątrz, przylegające bezpośrednio do kościoła). Budowlę warto zobaczyć, ponieważ jest niepowtarzalna.

Nowy kościół, 1907

Pałac w Osieku

Budowla prezentuje styl mauretański. Był to pierwotnie dwór, pierwsze wzmianki o nim pochodzą z roku 1653. Pod koniec wieku XVIII obiekt przebudowano w klasycystyczny pałac. Inicjatorem przeprojektowania był ówczesny właściciel omawianej posiadłości Karol Wacław Larisch. Za jakiś czas jego syn Karol Józef dokonał kolejnej przebudowy, która polegała na nadaniu obiektowi elementów stylu mauretańskiego. Autorem orientalnych przekształceń był Franciszek Maria Lanci, polski architekt pochodzenia włoskiego. Pałac jest obecnie w rękach prywatnych. Zwiedzanie wnętrz pałacowych jest niemożliwe.

Warto przyjechać do miejscowości Osiek! Wieś posiada doskonałe walory przyrodnicze, które sprzyjają odpoczynkowi.

Info na podstawie tablicy informacyjnej przy kościele oraz strony internetowej http://www.malopolska24.pl. Foto Andrzej Pietruszka, jedenasty września br.

Autor: Andrzej Pietruszka

Dodaj komentarz

Jeden komentarz

  • LP

    Miejscowość i zabytki warte zwiedzenia. Mają styl i oryginalność. Pałac mauretański nietypowy jak dla Polski. Wpływ na jego wygląd miał niewątpliwie architekta. Kościół drewniany ma piękne wnętrze i charakter. 👌